Oprócz tego, trzeba dodać ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym : Więźba dachowa - tradycyjna czy prefabrykowana? | Wiązary Dachowe | Konstrukcje Drewniane | Płytki Kolczaste | Dachy Prefabrykowane
Więźba dachowa – co to jest i jak ją wybrać?
Wrzesień 21, 2020
Więźba dachowa – jedno czy dwuspadowa?
Lipiec 26, 2021

Więźba dachowa – tradycyjna czy prefabrykowana?

Coraz częściej więźba dachowa nie jest budowana na placu budowy, lecz dostarczana jako prefabrykaty. To rozwiązanie dominuje w Europie Zachodniej i Północnej. W Polsce rośnie również popularność więźby dachowej z prefabrykatów.

Więźba tradycyjna

Na przestrzeni lat technika wyeliminowała ilość prac wykonywanych na placu budowy. Dlatego używane są elementy fabryczne. Dotyczy to na przykład mieszanki betonowej wytwarzanej w betoniarce, która jest coraz częściej zastępowana betonem gotowym. Również w przypadku więźby dachowej stosuje się kratownice prefabrykowane. Tradycyjne więźby dachowe wykonywane są przez zespoły stolarskie. Więźba dachowa jest montowana z elementów dostarczonych przez tartak lub firmę drzewną. Oprócz wzniesienia konstrukcji mogą również przygotować kratownicę do ułożenia pokrycia, czyli zbudować twardą osłonę z desek lub desek. Z reguły nie podejmują się montażu folii dachowej i montażu kratki nośnej w przypadku dachów z blachy lub gontów. To wyzwanie dla dekarzy.

Więźba prefabrykowana

Więźby nie trzeba budować od podstaw na placu budowy. Można wstępnie przygotować ją w fabryce i zmontować na miejscu w ciągu jednego dnia. Istnieje wiele firm produkujących prefabrykowane urządzenia tego typu. Dostosują projekt dostarczony przez klienta do potrzeb proponowanej technologii. Obliczają, jaka powinna być konstrukcja i przekroje elementów dla danego typu dachu, nachylenie dachu, wybrana powłoka, planowane obciążenie działające na dach. Już na etapie projektowania domu można uwzględnić konstrukcje prefabrykowane, a później w halach powstają tzw. Belki kratownicowe, czyli gotowe elementy konstrukcyjne. Czas oczekiwania na dostawę wynosi od jednego do dwóch tygodni. Producent zazwyczaj organizuje transport komponentów na plac budowy.

Jak dokonać właściwego wyboru więźby dachowej?

Dużą zaletą gotowych elementów jest to, że mogą osiągnąć duże rozpiętości. Możesz z nich zrobić złożone farmy. Ponadto po zamontowaniu belek ich dolne pasy pełnią funkcję belek stropowych najwyższej kondygnacji. Nie każda konstrukcja dachu może być wykonana z samych belek. Często niektóre jego części trzeba dodawać w tradycyjny sposób. Oto główne zalety stosowania prefabrykowanych elementów:

– dolne pasy belek tworzą konstrukcję stropu powyżej ostatniej kondygnacji – nie trzeba wykonywać drogiego stropu betonowego;

– podczas korzystania z farm zużywa się o 30% mniej drewna;

– montaż całej konstrukcji dachu trwa jeden lub dwa dni;

– uzyskuje się idealnie płaską powierzchnię połaci dachowych;

– ze względu na duże rozpiętości, które mogą osiągnąć konstrukcje belkowe, przestrzeń poddasza użytkowego nie jest podzielona kolumnami. Dlatego układ pomieszczeń na poddaszu może być znacznie bardziej swobodny.

Zamawiając elementy prefabrykowane, należy mieć na uwadze, że większe elementy należy mocować dźwigiem. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a poza tym nie każda lokalizacja ma dogodną drogę dojazdową i wystarczającą przestrzeń manewrową dla tak dużego pojazdu. Ręczny montaż belek można przeprowadzić tylko wtedy, gdy budynek jest parterowy, a ich rozpiętość nie przekracza 9 m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *