Oprócz tego, trzeba dodać ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym : Więźba dachowa - jedno czy dwuspadowa? | Wiązary Dachowe | Konstrukcje Drewniane | Płytki Kolczaste | Dachy Prefabrykowane
Więźba dachowa – tradycyjna czy prefabrykowana?
Wrzesień 21, 2020

Więźba dachowa – jedno czy dwuspadowa?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że przed każdą osobą, która ma przed sobą budowę domu, stoi mnóstwo wyzwań oraz dylematów. Wśród nich są także kwestie związane z wyglądem oraz konstrukcją dachu – warto pamiętać, że wybór ogranicza się nie tylko do decyzji na temat dachówek czy też innych tego rodzaju materiałów, ale chodzi przede wszystkim o rozmiar oraz charakterystykę całej konstrukcji. Krótko rzecz ujmując, trzeba wybrać taką więźbę dachową, która spełni wszystkie wymagania oraz potrzeby mieszkańców nowo powstającego budynku. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów więźby dachowej, a co za tym idzie, każdy będzie w stanie znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie – w zależności oczywiście od tego, jaka konstrukcja dachu jest planowana. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma informacjami na ten temat – odpowiadamy na pytania dotyczące na przykład tego, czy warto wybrać dach jednospadowy, czy lepiej zdecydować się na konstrukcję dwuspadową (a może płatwiowo-kleszczowa będzie lepszym rozwiązaniem?).

Rodzaje więźby dachowej – płatwiowo kleszczowa i inne

Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiedni wybór więźby dachowej może w znaczny sposób wpłynąć na kwestie takie jak konstrukcja dachu, jak również ogólny komfort codziennego funkcjonowania w danym budynku. W związku z tym trzeba dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych rodzajów więźb i na tej podstawie zdecydować, czy lepszym wyjściem będą wiązary kratowe, dach dwuspadowy czy też konstrukcja z dachem jednospadowym. Wszystko zależy rzecz jasna od Twoich oczekiwań względem dachu – czy ma to być konstrukcja z poddaszem użytkowym, czy ma być większe pochylenie połaci dachowej, warto zadbać także o kwestię rozpiętości ścian, szczególnie w dachu jednospadowym. Użycie wiązarów kratowych może być dobrym pomysłem w szczególności kiedy zależy nam na stosunkowo prostej konstrukcji dachu – dzięki temu możemy również później nieco zaszaleć w kwestii ciekawego pokrycia dachowego. Stojąc przed wyzwaniem budowy dachu, trzeba również określić kąt nachylenia połaci dachu – konstrukcja dachu jednospadowego umożliwia znaczne kombinowanie na różne sposoby z tą kwestią.

Wybierz więźbę dachową rozsądnie!

Wybór więźby dachowej jest decyzją niezwykle istotną, ale także trudną, ponieważ trzeba zadbać o kwestie takie jak wybór kąta nachylenia, wybór pokrycia dachowego oraz zatroszczyć się o wszelkie elementy więźby dachowej. Sprawa jest mniej skomplikowana kiedy chodzi o dach płaski, ale pokrycie dachowe w przypadku takich elementów wyposażenia domu jak dachy jednospadowe jest kwestią znacznie bardziej złożoną. Dobrym pomysłem wydaje się blacha trapezowa, a także dach pulpitowy, szczególnie jeśli poruszamy temat poddasza użytkowego. Rodzaj więźby dachowej zależy od Twoich gustów i oczekiwań domowników, jak również od konstrukcji domu – warto wiedzieć, że nie w każdej konstrukcji sprawdzą się chociażby dachy płaskie, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Więźba dachowa jest niezwykle ważną kwestią konstrukcyjną, ale na szczęście obecnie mamy do czynienia z całym szeregiem rozwiązań, które mogą wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom każdej osoby stojącej przed tego rodzaju decyzjami. Na więźbie dachowej, co ważne, nie warto oszczędzać, ponieważ mówimy tutaj o głównym elemencie konstrukcyjnym dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *