Oprócz tego, trzeba dodać ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym : Więźba dachowa – co to jest i jak ją wybrać? | Wiązary Dachowe | Konstrukcje Drewniane | Płytki Kolczaste | Dachy Prefabrykowane
Czy warto inwestować w zabezpieczenie więźby dachowej?
Wrzesień 21, 2020
Więźba dachowa – tradycyjna czy prefabrykowana?
Wrzesień 21, 2020

Więźba dachowa – co to jest i jak ją wybrać?

Głównym zadaniem przy wznoszeniu dachu dowolnej konfiguracji i typu jest maksymalizacja ochrony budynku przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie drewnianych lub metalowych więźb dachowych.

Czym jest więźba dachowa?

Niezależnie od konkretnego rodzaju materiałów budowlanych (drewno, spawane pokrycia dachowe, blachodachówka, zwykła dachówka) przed pracami wykończeniowymi należy postawić solidną konstrukcję budowlaną, której głównym zadaniem powinno być zapewnienie stabilności i niezawodności układanego dachu. Wysokiej jakości wykonanie konstrukcji, której głównymi częściami są więźby dachowe, jest gwarancją, że wytrzyma ona wszystkie wywierane na nią stałe i chwilowe obciążenia. Główne wymagania dotyczące wybranego materiału i konstrukcji kratownicy to wytrzymałość, stabilność i niezawodność.

Elementy więźby dachowej

Definicja więźby dachowej obejmuje szereg elementów konstrukcyjnych: stężenia, regały, łaty. Taka sztywna konstrukcja w wyniku montażu zapewni szkielet dachu. Definicja ta odnosi się do sztywnych konstrukcji stosowanych do budowy dachów spadzistych. Zadaniem kratownic jest przeniesienie całkowitego obciążenia dachu na ściany budynku. Materiał do produkcji kratownic to głównie drewno, ale możliwe są również opcje alternatywne. Poszczególne elementy łączone są cięciem. W przypadku, gdy części są wykonane z desek, stosuje się śruby, gwoździe i klucze z pierścieniem zębatym. Przy wznoszeniu dużych budynków, gdy rozpiętość jest większa niż 16 metrów, podczas budowy stosuje się kratownice z rozciągniętymi regałami metalowymi. Montaż drewnianych kratownic to dość pracochłonny proces. W przypadku kratownic typu łączonego (z elementami drewnianymi i metalowymi) można to zrobić znacznie szybciej.

Rodzaje więźby dachowej

Wybierając konstrukcję i materiał do wykonania szkieletu pokrycia dachowego należy wziąć pod uwagę, z jakiego materiału są wykonane ściany. Podpory do konstrukcji wsporczych mogą być żelbetowe, metalowe kolumny, ceglane ściany lub kratownice. Cechy gospodarstw pozwalają sklasyfikować je według następujących kryteriów: zarys pasów; konstruktywny projekt; obwód statyczny; typ kratowy. Najważniejszym kryterium podziału gospodarstw na poszczególne typy jest zarys pasów. Decyduje o tym konstrukcja dachu, wielkość przęsła do pokrycia i wielkość przyłożonego obciążenia. Zasadniczo wybór pokrycia dachowego zależy od nachylenia górnego pasa. W budownictwie przemysłowym do pokryć płaskich stosuje się więźby dachowe z równoległymi pasami. W przypadku stosowania jako pokrycia dachowe blach azbestowo-cementowych lub stalowych stosuje się konstrukcje nośne o konstrukcji trapezowej. W budownictwie najbardziej popularne są szkielety trójkątne. Do każdego kształtu stosuje się różne systemy kratownic.

Z jakiego drewna powinna być więźba dachowa

W ogólnym przypadku elementy konstrukcji więźby mogą być wykonane z drewna, walcowanego metalu, żelbetu. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się drewniane więźby, wykonane z okrągłego drewna, belek o różnych przekrojach, z desek. Drewniane więźby zachwycają prostotą wykonania i montażu, drewniane elementy są wygodnie dopasowane na miejscu, można je łatwo zawiesić lub skrócić, a nawet zwiększyć. Aby przedłużyć żywotność całego systemu pokryć dachowych, drewno więźby dachowej musi być zabezpieczone środkami antyseptycznymi w celu ochrony biologicznej przed pleśnią, owadami oraz środkami ogniochronnymi chroniącymi przed ewentualnym pożarem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *