Oprócz tego, trzeba dodać ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym : Na czym polega technologia obróbki CNC i jakie znajduje zastosowania w produkcji dachów? | Wiązary Dachowe | Konstrukcje Drewniane | Płytki Kolczaste | Dachy Prefabrykowane
Jakie drewno wybrać na wiązary dachowe?
Grudzień 11, 2019
Czy warto inwestować w zabezpieczenie więźby dachowej?
Wrzesień 21, 2020

Na czym polega technologia obróbki CNC i jakie znajduje zastosowania w produkcji dachów?

W firmach przemysłowych i produkcyjnych już od kilku lat uwidacznia się racjonalizacja wszelkich procesów, czego efektem ma być nie tylko wykorzystywanie coraz bardziej efektywnych metod, ale także minimalizacja kosztów produkcji. Jedną z branż sięgających po coraz nowocześniejsze rozwiązania jest branża produkująca dachy prefabrykowane. Tutaj procesem wspomagającym nowoczesność jest obróbka CNC. Czym jest ta technologia i jakie ma zastosowanie w produkcji dachów?

Czym jest technologia CNC?

Termin CNC pochodzi od angielskiego określenia Computerized Numerical Control i oznacza sterowanie urządzeniami numerycznymi w sposób komputerowy. Zatem CNC to układ wyposażony w mikrokomputer, który może być zaprogramowany w dowolny sposób. Taka technologia jest wykorzystywana przede wszystkim w tokarkach i frezarkach, a do jej głównych zalet należy precyzja, dokładność i wydajność.

Więźba dachowa wycinana technologią CNC

Technologia CNC może być wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu – jedną z nich jest niewątpliwie produkcja dachów prefabrykowanych. Więźba dachowa tworzona w ten sposób posiada wiele zalet, wśród których można wymienić:

  • bardzo wysoka jakość wykonania (co wynika z precyzji i dokładności technologii CNC),
  • marginalizacja ryzyka błędu (cały proces przebiega w sposób komputerowy),
  • niewielka ilość odpadu,
  • możliwość wykonania kilku elementów z jednego fragmentu drewna (co znacząco ogranicza koszty produkcji),
  • możliwość wykonania elementów w różnorodnych kształtach i rozmiarach,

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż dachy prefabrykowane wykonywaną tą metodą pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Sam proces (tworzenia i montażu) skraca się kilkukrotnie w porównaniu do tradycyjnych metod, a co za tym idzie – klient znacznie krócej oczekuje na swoje zamówienie.

Jak powstaje więźba dachowa w technologii CNC?

Wykorzystanie technologii CNC w produkcji dachów daje ogromne możliwości w zakresie wykorzystywania różnorodnych cięć i wykończeń. Dzięki temu klient otrzymuje produkt na miarę indywidualnych oczekiwań. A jak powstaje więźba w tej technologii? Cały proces to połączenie oprogramowania komputerowego z pracą wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców. Sam projekt powstaje w specjalistycznym programie komputerowym, który umożliwia dokładne wyliczenia w zakresie kosztów i ilości wykorzystanego materiału. Natomiast proces produkcyjny odbywa się na nowoczesnej linii wyposażonej w odpowiednie maszyny.

Cały proces produkcyjny ma miejsce w tartaku, a na plac budowy są dostarczane gotowe elementy, które wymagają jedynie montażu. Wszystkie fragmenty konstrukcji pasują do siebie idealnie i nie wymagają żadnej dodatkowej obróbki. Wykorzystywanie technologii CNC w produkcji dachów ma wiele plusów i zalet. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *