Oprócz tego, trzeba dodać ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym : Jakie drewno wybrać na wiązary dachowe? | Wiązary Dachowe | Konstrukcje Drewniane | Płytki Kolczaste | Dachy Prefabrykowane
Paralaksa tła

Jakie drewno wybrać na wiązary dachowe?

Dach prefabrykowany – co powinieneś o nim wiedzieć
Grudzień 11, 2019
Na czym polega technologia obróbki CNC i jakie znajduje zastosowania w produkcji dachów?
Sierpień 4, 2020

Czym są wiązary?

Dach to jedna z podstawowych części budynku. I chociaż widoczna jest tylko jego niewielka część, to warto pamiętać o tym, iż na tą skomplikowaną konstrukcję składa się co najmniej kilka elementów. Jednym z nich są wiązary dachowe, które są jedną z lepszych alternatyw dla tradycyjnej więźby. Jednak aby spełniły wszystkie swoje podstawowe wiązania, to muszą być wykonane z odpowiedniego drewna.

Wiązary dachowe to niezwykle wytrzymałe prefabrykowane elementy, które tworzą nowoczesną konstrukcję dachową. Elementy te charakteryzują się odpowiednimi parametrami i są łączone za pomocą płytek wielokolcowych – co wpływa na ich trwałość i wytrzymałość. Wiązary są lekkie i bardzo uniwersalne, co sprawia, iż dzięki nim można zrealizować takie projekty, które są niewykonalne metodą tradycyjną.

Jaki rodzaj drewna sprawdzi się na wiązary?

Odpowiednie właściwości i wieloletnia trwałość wiązarów dachowych jest możliwa tylko wtedy, gdy do ich wykonania zastosuje się dobry gatunek drewna. W tym przypadku stosuje się przede wszystkim drewno z drzew iglastych (na przykład sosna, świerk lub jodła), które charakteryzuje się wytrzymałością, trwałością i łatwością w obróbce. Tym najczęściej wykorzystywanym jest drewno sosnowe o klasie C27 lub – gdy wiązary mają rozpiętość powyżej 12 metrów – o klasie C35 (które jest bardziej wytrzymałe). Zatem równie ważne jak rodzaj drewna jest też jego klasa, która powinna być dobierana w zależności od rozpiętości budynku. Cały proces wyboru odpowiedniego drewna jest ściśle nadzorowany, aby wybrać tylko takie belki, które spełniają wymagania budowlane.

Suchość drewna – czy ma to znaczenie?

Bez względu na to, jaki gatunek drewna zostanie zastosowany do wyrobu wiązar dachowych niezwykle ważne jest to, aby było ono suche. Wilgotność nie może być wyższa niż 15 – 18%, dzięki czemu unika się ryzyka zapleśnienia, a tym samym podnosi poziom trwałości i bezpieczeństwa użytkowania. Wielu producentów wiązar stosuje suszenie komorowe, które znacząco zmniejsza poziom wilgotności.

Impregnacja wiązar

Wybranie dobrego drewna (o odpowiednim rodzaju, klasie i poziomie wilgotności) to jeszcze nie wszystko, aby wiązary dachowe były bezpieczne, trwałe i wytrzymałe. Równie ważne jest ich impregnacja, której podstawowym celem jest zabezpieczenie przed korozją i niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Innym zadaniem impregnacji jest zwiększenie odporności na niszczycielskie działanie ognia. Jednocześnie warto tutaj podkreślić, iż do impregnacji stosuje się materiały bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Zastosowanie wiązar dachowych jest bardzo szerokie – mogą być one wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym, rolnictwie czy przemyśle. Rozwiązanie to – znane od lat w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych – charakteryzuje się wieloma zaletami (skrócenie czasu budowy i obniżenie jej kosztów to tylko niektóre z nich). Dlatego też warto zainteresować się takim rozwiązaniem. Po więcej szczegółów można sięgnąć na naszą stronę.

Komentarze są wyłączone.