Oprócz tego, trzeba dodać ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym : Dach prefabrykowany - co powinieneś o nim wiedzieć | Wiązary Dachowe | Konstrukcje Drewniane | Płytki Kolczaste | Dachy Prefabrykowane

Dach prefabrykowany – co powinieneś o nim wiedzieć

Jakie drewno wybrać na wiązary dachowe?
Grudzień 11, 2019

Konstrukcje drewniane jako podstawa dachu

Prefabrykowane dachy cieszą się coraz większym powodzeniem. Czym różnią się od tradycyjnych konstrukcji dachowych, jak wygląda ich montaż i dlaczego warto zdecydować się na taki dach?
Drewniany szkielet, czyli tzw. więźba, jest podstawą całego dachu. Jest on nie tylko stelażem podtrzymującym pokrycie dachowe, ale ma też inna, ważną funkcję – przenosi obciążenia samego dachu czy np. leżącego na nim śniegu, na ściany nośne budynku.

Tradycyjna więźba dachowa wykonywana jest z litych elementów drewnianych przez ekipę cieśli pracujących na miejscu budowy. Jest to dość żmudny proces, który może trwać nawet do kilku tygodni.

Alternatywą są dachy prefabrykowane. Więźbę dachową wykonuje się w tym przypadku w fabryce, przy pomocy nowoczesnych, sterowanych cyfrowo maszyn, które zapewniają precyzję wykonania. Gotowe moduły przywozi się na plac budowy, gdzie można je szybko i sprawnie zamontować.

 

Dachy prefabrykowane – dlaczego warto?

Największą zaletą prefabrykowanych dachów jest szybkość i prostota montażu, a także względy ekonomiczne. Połączenie gotowych elementów przygotowanych w fabryce czasem możliwe jest już w 1-2 dni. To znacząco zmniejsza koszty pracy ekipy budowlanej. Również ilość drewna wykorzystana do wyprodukowania takiego dachu jest zazwyczaj mniejsza niż przy tradycyjnej więźbie.

Więźba prefabrykowana, to również gwarancja najwyższej precyzji w kwestii wymiarów i połączeń poszczególnych elementów. Z przygotowanych w fabryce wiązarów można tworzyć konstrukcje o nietypowych kształtach. Dolny pas prefabrykowanego wiązara dachowego może też służyć jako konstrukcja stropu, dzięki czemu można wyeliminować ciężkie i kosztowne stropy żelbetowe.

 

Jak wygląda konstrukcja dachu prefabrykowanego?

Dachy prefabrykowane wykonuje się z suszonego i struganego drewna KVH lub klejonego drewna BSH. Do łączenia drewnianych elementów służą płytki kolczaste. Są to elementy z blachy stalowej z kolcami o długości od 8 do 20 mm. Za pomocą prasy wciska się je w drewniane części konstrukcji, łącząc ze sobą wszystkie elementy w sposób solidny i trwały.

Powstałe w ten sposób wiązary są dopasowane swoim kształtem do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Po przewiezieniu ich na budowę ekipa w łatwy i szybki sposób łączy ze sobą poszczególne elementy za pomocą płytek kolczastych, tworząc konstrukcję całego dachu. Szczegółową ofertę można znaleźć na naszej stronie.

Komentarze są wyłączone.